מאז שהחל האדם להשתמש בסביבה לצרכיו, נרתם כוחה האדיר של השמש למשימות רבות. אורה שניתן חינם אין כסף לאורך שעות היום אפשר לו לטפח גידולי שדה לצרכי מזון, סחר וביגוד וחומה אפשר לו לייבש כביסה ומוצרי מזון ולאדות נוזלים שונים על מנת להפיק מהם מחצבים ומינרלים. השמש היוותה באותה תקופה שם נרדף לשפע במהותו והיוותה מקור ליציבות, לחיים ולתחושת ביטחון עבור כל החברה האנושית. מאז עברו תהפוכות רבות על בני האדם והצורך במקורות אנרגיה בעלי הספק גבוה יותר כמענה על צרכים יותר ויותר מעודנים עבור כמות הולכת וגוברת של בני אדם, היוותה את הבסיס למרוץ הבלתי פוסק אחר מקורות אנרגיה חדשים. כעת, פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך מחזירים לשמש את מעמדה ובאמצעות מערכות סולאריות חדישות, תוכל להפוך למקור אנרגיה מתחדשת נקי ועוצמתי שישנה את אורח החיים של חברות רבות באופן חסר תקדים.

פתרון בר קיימא נחוץ

כ-60% מפליטות הפחמן המזהמות אשר מאיצות את תהליך ההתחממות הגלובלית ותורמות באופן מסוכן לשינויי האקלים הקיצוניים, מגיע מייצור חשמל בטכניקות מיושנות. ייצור חשמל סולרי מאפשר אספקת אנרגיה נקיה עם 0% פליטות מזהמות ותוך שימוש בחומרים מתכלים הנכרים מהאדמה בטכניקות בלתי מזהמות. המעבר לאנרגיה ירוקה עשוי לחולל שינוי מהפכני במגמת ההתחממות הגלובלית.

ישראל היא מדינה מובילה בתחום

למען האמת, סביר להניח שגם לך כבר יש בבית מערכות סולאריות. 9 מכל עשרה בתים בישראל עושים שימוש באנרגיה סולרית לחימום המים ודודי השמש מהווים כ-8% מצריכת החשמל בישראל כולה. כיום מאפשרים הפיתוחים האחרונים להפיק יותר תועלת מכוחה של השמש, אשר הספק האנרגיה אותה היא מפיקה בשעה יכולה לספק את כל צרכי האנרגיה של האנושות לשנה שלמה, ולייעד אותו לצרכי אנרגיה נוספים בבית ובעסק. בעיקר בישראל, הממוקמת במזרח התיכון בו שעות השמש הן מרובות, ישנו פוטנציאל משמעותי לייצור חשמל בהספק גבוה, בשיעור של פי 2-4 מאשר ברוב מדינות אירופה.

מדינת ישראל אכן עושה מאמצים מרובים על מנת להגדיל את שיעור ייצור החשמל שלה ממקורות אנרגיה מתחדשת ואף הציבה לעצמה יעד – להעלות את שיעור ייצור החשמל הירוק מ-3% ל-10% עד שנת 2020. עם זאת, גם לך ישנה האפשרות ליטול חלק, לסייע בייצור חשמל ירוק וליהנות מעצמאות אנרגטית המנותקת מתלות בחברת החשמל.

השימוש במערכות סולאריות במובן זה לא רק יחסוך לך את עלויות חשבונות החשמל שרק הולכים וגובהים, אלא גם יכול להכניס לך כסף.

השטח הנדרש

על אף שניתן להתקין מערכות סולאריות על כל שטח, על מנת ליהנות מעצמאות אנרגטית וליצור חיסכון משמעותי, מומלץ לייעד שטח של לפחות 60 מטרים רבועים על גג המבנה שלך. כדי להבטיח שפרישת המערכת תפיק את המירב מאור השמש ותמוקם בצורה החכמה ביותר על גג המבנה שלך, יש להתקינה באופן כזה שבו היא תיחשף לאור השמש זמן ארוך ככל הניתן ומצד שני ישמור על המערכת מפני נזקים סביבתיים.

למה דווקא על גגות?

התקנת המערכת על הגג מבטיחה כמה יתרונות חשובים:

 • שטח פתוח החשוף לכמות  גדולה של אור שמש.
 • חיסכון בשטחים פתוחים על קרקעות שניתן לנצל לצרכים אחרים.
 • המערכת רחוקה מהישג ידם של ילדים ובעלי חיים שעלולים להיפגע ממנה או לפגוע בה.

גג רעפים או גג שטוח?

ניתן להתקין מערכות סולאריות על כל סוגי הגגות ללא יוצא מן הכלל. לגגות רעפים ישנו יתרון אחד על פני הגג השטוח, שכן מערכות המיועדות לגגות רעפים מפיקות באמצעות מערכת התופסת שטח קטן יותר, הספק גבוה יותר של אנרגיה סולרית ומאפשרת ליצור מערכת יעילה יותר מבחינת פריסתה בשטח.

בחירת הזווית המתאימה

קיימות בשוק מערכות סולאריות המותקנות על מנוע סיבובי שמאפשר ללוחות הסולאריים לעקוב אחר תנועת השמש על מנת להפיק את ניצולת האנרגיה האופטימלית, כמו פרחי חמנייה, אך מערכות אלו עשויות להיות יקרות ודורשות תחזוקה קפדנית ומורכבת שעשויה להפוך את ההשקעה שלך ללא כדאית. לכן, חשוב שנתכנן היטב את הזווית הקבועה בה יונחו הלוחות שלך כדי להבטיח מערכות סולאריות שיפיקו את מרב האנרגיה.

 • יש לבחון היטב את תנאי השטח ולוודא כי המערכת אינה בטווח צמרות עצים, אנטנות או מתקנים גבוהים אחרים שעשויים להציל עליה בשעות מסוימות ולהפריע לאור השמש להגיע ללוחות.
 • במידת האפשר, מומלץ להסב את הלוחות לכיוון דרום, בו השמש נמצאת רוב שעות היום ובעיקר בשעות בהן עוצמת הקרינה היא הגבוהה ביותר ותאפשר ניצולת מקסימלית.

התקנת מערכות סולאריות – הצעדים הראשונים

השלבים הראשוניים ביותר בהתקנת המערכת הסולארית על המבנה שלך, מתחילים דווקא על הנייר. ישנם הליכים מנהליים רבים שיש להשלים על מנת לקבל היתרים להתקנת המערכת. נכון להיום, אין עוד דרישה להיתר בנייה על מנת להתקין מערכות סולאריות על גגות בתים ששטחן עד 600 מטר רבוע – שטח גדול בהרבה מזה שיידרש עבורך ככל הנראה. צעד חקיקתי זה סייע משמעותית לבתים רבים בישראל לפתוח בתהליך ביתר קלות. עם זאת, יש צורך לעדכן את וועדת הבניה על תהליך ההתקנה, להנפיק אישור מטעם מנהל החשמל ובהגשת טופס 4 לרשות המקומית.

מערכות סולאריות חכמות

ניתן באמצעות טכנולוגיית Wi-Fi לסנכרן את מערכת ייצור החשמל שלך למכשירים החכמים שלך ולעקוב בזמן אמת אחרי ייצור החשמל שלך ועל הרווח הכלכלי הצפוי ממנו ולתכנן את צריכת החשמל הביתית באופן יעיל וחכם יותר על ידי שימוש בטכנולוגיות בית חכם מתקדמות. בנוסף,  המערכת תספק לך דיווחים שוטפים ותעדכן אותך על כל צורך בתחזוקה או בתיקונים הנדרשים.

כמה ניתן לחסוך באמצעות מערכות סולאריות?

על מנת להבין עד כמה פוטנציאל הרווח במערכת לייצור חשמל סולארי, יש להבין כמה נתונים בסיסיים:

על כל 10 מ"ר על שטח הגג שלך, ניתן להתקין מערכת שתפיק קילוואט אחד בשעה ובשנה תמימה – 1650 קוט"ש. נכון לשנת 2019, גובה חברת החשמל 0.5518 על כל קוט"ש, מה שאומר שאפילו מערכת זעירה של 10 מ"ר תפיק עבורך כל שנה חשמל בשווי כ-910 ₪ ומערכת סטנדרטית של 60 מ"ר תפיק כ-5,500 ₪ בשנה שיהיו פטורים לחלוטין ממס!

משמעות הדבר היא כי המערכת, ששווי התקנתה הוא כמה עשרות אלפי שקלים, תחזיר את ההשקעה שלך תוך 7-8 שנים בלבד ותפיק עבורך מעל 12% תשואה נקיה ממס בכל שנה – שיעור כפול ואף יותר מזה שניתן להפיק מהשקעות נדל"ן בישראל.

כיצד יש לתחזק מערכות סולאריות?

מערכות סולאריות אינו מורכבות מבחינת הרכבן ואינו דורשות מנועים, מערכות הידראוליות, שימון או חלקים נעים. לכן, הבלאי העיקרי של מערכות סולאריות נובע מפגעי מזג האוויר הגורמים לשחיקה, לשריטות בפנלים ולאבק רב המצטבר במערכת. טיפולי התחזוקה, אם כן, אינם תכופים ולרוב יהיו פשוטים למדי ועשויים להסתכם רוב הזמן בניקוי המערכת.  מערכות סולאריות לרוב מפיקות חשמל בהספק ראוי במשך מינימום 25-30 שנה ועשויות לפעול באופן תקין למשך זמן רב בהרבה.

מדוע נדרש סיוע של אנשי מקצוע בתהליך?

מערכות סולאריות אמנם פשוטות במהותן, אך עדיין דורשות את התערבותם של אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים שידאגו שהכול יותקן וינוהל בצורה התקינה ביותר. כאשר תהליך ההתקנה נעשה על ידי בעלי מקצוע בעלי ניסיון, ניתן להיות בטוחים שלא תהיה כל סכנה בטיחותית וכי יינקטו צעדים מונעים לתקלות עתידיות שעשויות לחול במערכת עקב פגעי מזג האוויר או גורמים אחרים.

מ.נ. מערכות ילוו אותך לאורך כל הפרויקט

כבר מעל 30 שנה שאנו חיים ונושמים מערכות מכאניות ונושמות ומספקים שירות אמין ומקצועי למגוון תחומי תעשייה. בעשור האחרון התחלנו להוביל את תחום הפתרונות הירוקים בישראל על ידי ייבוא חלקים למערכות סולאריות וביצועי התקנות ושירותי תחזוקה לטווח רחב של לקוחות מכל המגזרים. אנו מציעים ללקוחותינו מערכות סולאריות עצמאיות (Off-Grid) המנותקות מהרשת הארצית ומאפשרות לך לייצור ולצרוך חשמל מכל נקודה ללא כל תלות ברשות החשמל – מבתים אקולוגיים ביישובים מרוחקים, מאהלים, שטחים חקלאיים נרחבים, קהילות עצמאיות ואפילו רשויות מקומיות המעוניינות בעצמאות אנרגטית מוחלטת. עד היום הותקנו מעל 1,000 מערכות.

מערכת סולארית ביתית קטנה – כיצד לבחור?

אם בעבר רכישה של מערכת סולארית לייצור חשמל דרשה משאבים כלכליים רבים, תהליך בירוקרטי מסובך ואת אישורה הנדיר של רשות החשמל על מנת להשתלב ברשת הארצית, הרי שכיום הדבר נעשה פשוט בהרבה והממשלה אף מעודדת את היוזמה שעשויה לשנות באופן מהותי את האופן בו ישראל מייצרת אנרגיה ולבנות מערך אנרגטי נקי, בטוח ואחראי יותר סביבתית עבור אזרחיה. כיום יכול כל בית בישראל להשתלב באחת מהתוכניות שמסדירה רשות החשמל על מנת לייצר חשמל באופן עצמאי ולא רק לחסוך כסף רב על חשבון החשמל ולייצר חשמל נקי, אלא אפילו להרוויח רווחים נאים מעודפי הייצור.

כדי לעבור את התהליך בצורה היעילה ביותר ולהתאים את המערכת לצרכי ביתך באופן המדויק ביותר, מ.נ. מערכות מעמידים לרשותך את הידע המקצועי שנרכש בשנים רבות של ניסיון ומציעים לך כמה צעדים ראשוניים בבחירת המערכת הסולארית הביתית שלך.

רכיבי המערכת

כל מערכת סולארית ביתית מורכבת ממספר רכיבים מרכזיים.

 • תאים פוטו-וולטאיים: פאנלים המשמשים לקליטת אנרגיית השמש והמרתה לאנרגיה חשמלית.
 • שנאי מתח: ממיר את המתח החשמלי שמופק מייצור החשמל הסולארי למתח הנהוג ברשת החשמל הארצית.
 • מצבר: סוללה גדולה האוגרת את עודפי החשמל.
 • חיבורים: כבלים ומעבירים שונים המחברים בין רכיבי המערכת השונים ומבטיחים זרימת חשמל תקינה ובידוד בטיחותי של המערכת.
 • מתקן בקרת ביצועים: מדידת והצגת כלל הביצועים של המערכת המאפשרת ליישם פעולות לייעול תפוקת החשמל.
 • מוני הפקת מתח: מונה המודד את כמות החשמל שמופקת על ידי המערכת ומונה נוסף המעדכן גם את חברת החשמל בשיעורי הצריכה של הבית.

יש לוודא כי כל הרכיבים הללו כלולים במערכת הנבחרת, מיוצרים על ידי חברה אמינה ובעלי תו תקן.

לפני שמתחילים לבחור

בשלב הראשוני ביותר לקראת בחירת המערכת, נצטרך להנפיק מספר אישורים הנדרשים בישראל על מנת להתקין מערכת סולארית ביתית. כיום הרשויות הרלוונטיות מקלות מאוד במתן האישורים על מנת לעודד את התקנת המערכות בבתים ולכן, במידה והכול ייעשה בצורה תקינה, סביר להניח שיתקבלו בקלות.

 • אישור ממהנדס חשמל וממהנדס קונסטרוקציה על המערכת
 • אישור מטעם מועצת התכנון והבנייה
 • אישור בעלות על השטח בו תותקן המערכת

איזה סוג מערכת ביתית קטנה מומלץ?

בניגוד לתפיסה הרווחת, במערכת ביתית לשימוש עצמי, לא בטוח שניצול מקסימלי של שטח הגג הוא הפתרון היעיל והנכון ביותר. ייתכן מאוד שנוכל לחסוך באופן משמעותי על ידי בניית מערכת קטנה ויעילה שתשמש לצרכים הבסיסיים ולא תעלה הון תועפות. ישנן שני סוגים עיקריים של מערכות סולאריות ביתיות:

מערכות לגג רעפים

מערכת זו מותקנת על גבי רעפי הגג המשופע. היתרון העיקרי בשימוש במערכת גג רעפים הוא שכבר קיים בה שיפוע המפנה את הפאנלים הסולריים לכיוון השמש. כל עוד נתקין את המערכת בכיוון בו השמש נמצאת רוב היום, ניתן יהיה להפיק אנרגיה ביעילות מקסימלית. בנוסף, המערכת דורשת שטח קטן יותר יחסית ומאפשרת שימוש יעיל יותר בשטח הגג.

מערכות לגג שטוח

אמנם המשטח חשוך לאור השמש בכל שעות היום עקב המבנה השטוח, אך ישנן מספר מורכבויות שכדאי לקחת בחשבון במערכת כזו.

ראשית, נדרש ליצור שיפוע מלאכותי בעזרת מתקן הדורש צוות מקצועי ועלות לא קטנה.

שנית, המערכת תיקח שטח גדול יותר עקב הצורך לרווח יותר את הפאנלים. ללא יצירת רווחים אלו, הפאנלים עלולים להטיל צל אלו על אלו ולפגוע ביעילות ייצור האנרגיה. לכן, במידה ואנו מתקינים את המערכת על גג שטוח, חשוב שניעזר באנשי צוות מיומנים.

מלווים אותך לכל אורך הדרך

הצוות המקצועי שלנו במ.נ. מערכות יספק לך ליווי מקצועי משלב הייעוץ והתכנון הראשוני, עבור כל התהליכים הבירוקרטיים והנפקת ההיתרים והאישורים הנדרשים ועד ההתקנה בפועל. נייעד עבורך את אנשי המקצוע המנוסים והמיומנים בשוק שילוו אותך, יסייעו לך ללמוד את צרכיך הייחודיים וירכיבו עבורך מערכות סולאריות המותאמות להעדפותיך באופן מדויק. אנו שמחים ומתרגשים להעמיד לשירותך את כל הידע המקצועי והניסיון הטכני הרב שצברנו בעשור של עבודה על מערכות סולאריות ולתת לך שירות אמין ומגובה בידע רב. 

צוות שתמיד עומד לרשותך

מעבדת התיקונים וצוות התחזוקה שלנו עומד לרשותך בכל עת וישמח לסייע לך בכל הנדרש כדי להבטיח את פעילותה התקינה של המערכת שלך לאורך השנים. מחסן ההפצה המצויד היטב שלנו מאפשר לנו לספק עבורך כל חלק בקלות רבה ובמהירות יוצאת דופן, כך שתמיד יהיה ניתן להשיג עבורך כל דבר שרק יידרש. הצעד הראשון בדרך שלך לפתרון אחראי סביבתי, חסכוני ויעיל לייצור חשמל באופן עצמאי מתחיל ביצירת קשר עמנו. לאחר שנלמד את הצרכים הנדרשים לך, אנחנו נדאג לכל השאר ולך יישאר רק ליהנות מהתוצאות למשך שנים רבות. לפרטים נוספים ולתיאום מפגש ייעוץ ראשוני, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם.